Czy rekuperacja daje oszczędności w ogrzewaniu?
Prób zmniejszenia kosztów związanych z ogrzewaniem podejmuje się niemal każdy właściciel budynku. Rosnące ceny paliw jeszcze bardziej zachęcają do poszukiwań alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich, który w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością, jest rekuperacja. Czy faktycznie rozwiązanie to pozwoli Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu? Przeanalizowaliśmy za Ciebie wszystkie informacje krążące o rekuperacji i jej wpływie na koszty ogrzewania budynku.
Rekuperacja i jej realne korzyści
Budynek, który nie traci ciepła to marzenie wielu z nas. Musimy jednak pogodzić się z tym, że cel ten jest niemal niedościgniony. W każdym budynku występują mniejsze czy większe straty. Szacuje się, że 30-60% dotyczy strat ciepła, które wydostaje się w wyniku działania wentylacji grawitacyjnej. Wielu właścicieli domów zdecydowało się więc na montaż rekuperacji, której rolą jest zapewnienie oszczędności na kosztach ogrzewania nawet do 50%. Jak pokazuje doświadczenie i zadowolenie naszych klientów, rekuperacja faktycznie działa, a rachunki za ogrzewanie są dużo mniejsze. Jak to możliwe?
Oszczędności przy rekuperacji – skąd wynikają?
Aby zrozumieć, skąd biorą się oszczędności, przybliżymy Ci uproszczony schemat działania rekuperatora. Jego rolą jest zadbanie o to, by powietrze dostające się do budynku z zewnątrz zostało ogrzane ciepłem powietrza, które dotąd było wewnątrz, a teraz jest wypuszczane na zewnątrz, w zamian za wpuszczenie nowego. Rekuperacja dba o to, by powietrze wchodzące i wychodzące nie wymieszało się ze sobą. Jak ma się ten proces do niższych kosztów ogrzewania? Bez rekuperatora powietrze dostające się do wnętrza – jeśli mówimy o chłodniejszych miesiącach – jest dużo chłodniejsze od tego, z którym mamy do czynienia wewnątrz. W konsekwencji musimy wyrównać temperaturę, przez co ogrzewanie musi pracować intensywniej. Przy rekuperacji nie odczuwamy różnicy temperatur pomiędzy “starym” a “nowym” powietrzem.
Oszczędności a szczelność instalacji
Pamiętajmy o tym, że oszczędności zaobserwujemy wyłącznie, gdy instalacja do rekuperacji będzie szczelna. Warto zadbać więc o wysokiej jakości urządzenie i profesjonalny montaż. W KaWuCha możesz liczyć zarówno na rekuperatory od czołowych producentów, jak i profesjonalistów zajmujących się ich montażem.
Rekuperacja zamiast ogrzewania budynku – czy to możliwe?
U osób, które o rekuperacji słyszą po raz pierwszy, może pojawić się pytanie, czy rekuperacja może zastąpić ogrzewanie budynku. Odpowiedź jest tylko jedna: nie. Rekuperator nie jest urządzeniem grzewczym, który zapewni właściwą temperaturę pomieszczeń. Jest to jednak urządzenie, które w połączeniu z systemem grzewczym przynosi efektywne korzyści. Według naszych obserwacji dzięki niemu możliwe jest zmniejszenie zapotrzebowania na ogrzewanie nawet o 25%. Przy tym rekuperator pozwala odzyskać nawet do 90% traconego ciepła. Brzmi zachęcająco i korzystnie, prawda? Warto więc rozważyć rekuperację we własnym domu, jeśli w chłodniejsze miesiące obserwujemy duże straty ciepła.