Klimatyzacja do domu – czy warto?

Klimatyzacja do domu – czy warto?

Wiele osób nadal utożsamia klimatyzatory z urządzeniami, których zadaniem jest wyłącznie schłodzenie powietrza. Oferują one jednak znacznie więcej możliwości: usunięcie nadmiaru wilgoci czy oczyszczenie powietrza. To sprawia, że możemy spotkać zarówno zwolenników, jak i przeciwników klimatyzacji w domu. Kto z nich ma rację? Czy i kiedy warto zdecydować się na montaż klimatyzatora? Z myślą o osobach, które nadal mają wątpliwości, przygotowaliśmy artykuł, który uwzględnia zarówno zalety, jak i wady klimatyzatorów. Poznaj je, zanim zdecydujesz się na montaż tego urządzenia we własnym domu lub biurze. 

Zalety klimatyzacji do domu 

Już na samym początku możemy jasno stwierdzić, że klimatyzacja w domu ma znacznie więcej zalet niż wad. Każdy jednak powinien poznać dwie strony medalu, może się bowiem okazać, że mimo mniejszej ilości minusów, zdecydowanie będą one w osobistym odczuciu górować nad plusami. 

Kontrola nad temperaturą w pomieszczeniach 

Wysokie temperatury nie tylko sprawiają, że czujemy się osłabieni i mniej efektywni, ale przede wszystkim mogą mieć groźny wpływ na nasze zdrowie – w szczególności dla osób z problemami z układem oddechowym czy sercem. Wówczas klimatyzacja pozwala znacząco obniżyć temperaturę do poziomu, w którym możemy aktywnie wykonywać swoje codzienne obowiązki. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia, które samodzielnie dostosowują parametry takie jak wysokość temperatury czy wilgotność powietrza. 

 

Warto mieć również na uwadze, że klimatyzacja jest nieoceniona nie tylko w najcieplejsze miesiące w roku. Oprócz możliwości schładzania powietrza pozwala ona również na grzanie, które doceniamy w szczególności w okresie przejściowym, gdy nie włączamy jeszcze ogrzewania stałego. 

Doskonała jakość powierza 

Kolejną funkcją klimatyzacji domowej jest oczyszczanie i jonizowanie przepływającego powietrza. W procesach tych zabijane są wszelkie drobnoustroje i wirusy. Urządzenie sprawdzi się więc doskonale w domu alergika. Warto jednak pamiętać o regularnym serwisowaniu klimatyzacji, bo tylko sprawna praca urządzenia gwarantuje oczyszczone powietrze. 

 

Zapewniając stały dopływ powietrza, klimatyzacja zwalnia nas z konieczności otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń, co zarówno w upalne lato, jak i w mroźną zimę jest na wagę złota. 

Codzienny komfort życia 

Doskonała jakość powietrza, idealna temperatura dopasowana do własnych potrzeb czy odpowiedni stopień wilgotności – wszystkie te czynniki bezpośrednio przekładają się na podwyższony komfort przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu. Dobre parametry powietrza w pomieszczeniu, w którym śpimy, sprawiają, że nasz sen jest głęboki, a co za tym idzie – efektywny 

Wady klimatyzacji w domu 

Choć lista zalet klimatyzacji zachęca do montażu urządzenia we własnym domu, warto być świadomym tych ciemniejszych stron. A tą najbardziej odczuwalną są koszty. 

Koszty klimatyzacji 

Koszty klimatyzacji odczujemy zarówno na etapie montażu, jak i podczas późniejszej eksploatacji urządzenia. Możemy jednak ograniczyć je stosując się do kilku podstawowych zasad. Sam montaż nie należy do tanich ale jeśli wykona go profesjonalna firma z uprawnieniami UDT to mamy pewność, że wszystko będzie działać prawidłowo. Oprócz ceny zakupu i instalacji klimatyzacji pod uwagę musimy wziąć również koszty regularnych przeglądów i tu konsekwencje wyboru firmy montującej mogą być największe, bo cóż z tego, że zamontujemy tanio, firmą która nie ma żadnego zaplecza technicznego i historii sprzedaży? Kolejny sezon może być bardzo kosztowny, bo nikt nie będzie chciał nam klimatyzacji wyczyścić, odgrzybić i co najgorsze również naprawić, bo gwarantem jest firma instalująca. Sama praca urządzenia również generuje wydatki, szczególnie w okresie letnim, gdy klimatyzacja działa przez cały dzień ale profesjonalna obsługa na etapie doboru urządzenia i później prawidłowości montażu może je obniżyć. Taka jest cena za komfortowe warunki życia, a nawet poprawę zdrowia, do nas należy decyzja.