Temperatura klimatyzacji – jak prawidłowo ustawić klimatyzację?

Temperatura klimatyzacji – jak prawidłowo ustawić klimatyzację?

Czy kiedykolwiek czułeś, że przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu nie służy Twojemu zdrowiu? Uczucie zimna, katar, osłabienie spowodowane zbyt długim przebywaniem w pomieszczeniu, w którym został zamontowany klimatyzator? Wszystko, co chcesz zrobić, to wyjść na zewnątrz na ciepłe letnie słońce w trosce o swoje zdrowie. To uczucie nie należy do rzadkości i dotyczy wielu osób. Niektórzy zastanawiają się nawet, czy klimatyzacja wyrządza więcej szkody niż pożytku. Wystarczy jednak jeden krok, by na zawsze zapomnieć o wszystkich tych niedogodnościach. Sęk tkwi w odpowiedniej temperaturze. Jak ją ustawić na klimatyzatorze, tak by zapewnić ochłodę w upalny dzień, a przy tym nie rozchorować się? 

Temperatura w domu przez cały rok 

Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu powinna mieścić się w przedziale od 21 do 25 stopni Celsjusza. Zasady tej powinniśmy trzymać się przez cały rok, zarówno w zimowe, jak i letnie miesiące. Warto mieć jednak na uwadze, że w różnych pomieszczeniach w domu możemy nieco zmienić te parametry. Temperatura optymalna dla salonu, w którym spędzamy najwięcej czasu to 20-22 stopnie Celsjusza. W kuchni i sypialni przedział ten zmniejsza się do 16-18oC. Z kolei w łazience możemy zmienić ustawienia na 22-24oC. 

Temperatura klimatyzacji w środku lata 

W upalne dni, kiedy termometr na zewnątrz wskazuje niebotyczne cyfry, aż kusi nas, by znacznie bardziej ochłodzić pomieszczenia. W konsekwencji takie działanie może powodować problemy zdrowotne, o których wspomnieliśmy na samym wstępie. Duża różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz, a wewnątrz pomieszczenia nie jest korzystna dla naszego zdrowia. To właśnie przy częstych zmianach doprowadzamy do uczucia zimna i osłabienia organizmu. 

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Klimatyzacja będzie dla nas w pełni bezpieczna pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku prostych zasad. Najważniejsza dotyczy regulacji temperatury, tak by nie różniła się diametralnie od tej panującej na zewnątrz. Eksperci zalecają, by różnica ta nie wynosiła nie więcej niż 7°C. 

 

Dbajmy również o to, by w miejscu pracy nie znajdować się bezpośrednio pod wentylatorem. Klimatyzacja może doprowadzić do wysuszenia błon śluzowych. Aby temu zapobiec, sięgajmy po duże ilości niegazowanej wody mineralnej. 

 

To właśnie duże różnice temperatur pomiędzy klimatyzowanym pomieszczeniem a temperaturą na zewnątrz doprowadzają do problemów zdrowotnych. Kluczowy może więc okazać się sposób, w jaki opuszczamy biuro czy klimatyzowany dom. Jeśli jest to możliwe, przed wyjściem na zewnątrz, poszukajmy miejsca, w którym panuje temperatura zbliżona do tej na zewnątrz. W ten sposób nasz organizm nie przeżyje szoku termicznego.