Czym najtaniej ogrzać dom? Tanie ogrzewanie klimatyzacją

Czym najtaniej ogrzać dom? Tanie ogrzewanie klimatyzacją

W dobie rosnących cen energii i paliw właściciele nieruchomości coraz częściej zastanawiają się nad tym, jak ogrzać dom tanio. Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, technologia budowy domu jest jednym z nich. 

Nowoczesne technologie budowy domów zakładają ograniczenie strat ciepła do minimum, przy jednoczesnym wdrożeniu szeregu innowacyjnych rozwiązań. W takich warunkach tanie ogrzewanie domu może być realizowane przy pomocy szerokiego wachlarza technik grzewczych. Podobne rezultaty uzyskuje się w przypadku obiektów modernizowanych zgodnie z aktualnymi standardami. To pozwala m.in. na grzanie klimatyzacją. 

Tanie ogrzewanie klimatyzacją: Na czym polega?

Klimatyzatory ścienne stosujemy przede wszystkim jako ochronę przed wysokimi temperaturami, często zapominając o tym, że zdecydowana większość z nich to urządzenia dwufunkcyjne. Urządzenia dwufunkcyjne pozwalają na chłodzenie i grzanie klimatyzacją. W naszych warunkach klimatycznych klimatyzacja do ogrzewania nie jest rekomendowana jako wyłączne źródło ciepła w domu, ale pozwoli na ogrzanie pomieszczeń w okresach przejściowych Może być wykorzystywana do dogrzewania pomieszczeń w miesiącach przejściowych, czyli wiosną i jesienią oraz wówczas, gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada sprawiając, że wewnątrz robi się nieprzyjemnie chłodno. W skrócie jako  alternatywne ogrzewanie domu. 

Standardowo w okresach przejściowych właściciele nieruchomości mieszkalnych polegają na grzejnikach elektrycznych. Ich wybór jest podyktowany względami ekonomicznymi – rozruch instalacji centralnego ogrzewania przed oraz po zakończeniu okresu grzewczego jest nieopłacalny. Tymczasem, grzanie klimatyzacją jest nawet 5-krotnie tańsze niż korzystanie z grzejników elektrycznych. Co ważne, wykorzystanie urządzenia dwufunkcyjnego pozwala na rezygnację z dodatkowych urządzeń we wnętrzach, co przekłada się na:

  • obniżenie kosztów wyposażenia nieruchomości, 
  • większą swobodę aranżacji wnętrz, 
  • obniżenie kosztów związanych z instalacją poszczególnych urządzeń,
  • możliwość zapewnienia komfortu cieplnego w pomieszczeniach niezależnie od pory roku. 

Jak ogrzać dom tanio? Kiedy grzanie klimatyzacją się opłaca?

Jak już wspomnieliśmy, klimatyzacja do ogrzewania pomieszczeń w miesiącach przejściowych jest kilkukrotnie tańsza niż korzystanie z grzejników elektrycznych. Wynika to przede wszystkim z wysokiej wydajności urządzeń oraz ich energooszczędnego działania. Do prawidłowej pracy klimatyzatory wymagają zasilania z zewnątrz. Dlatego ogrzewanie klimatyzacją jest szczególnie opłacalne wszędzie tam, gdzie energia elektryczna jest pozyskiwania bezkosztowo. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną lub inną instalacją OZE klimatyzatory mogą zapewnić wysoki komfort cieplny w pomieszczeniach bez generowania dodatkowych kosztów ogrzewania. 

Grzanie klimatyzacją jest opłacalne także w przypadku obiektów rekreacji indywidualnej. Domy rekreacyjne, z których korzystamy do później jesieni mogą być skutecznie dogrzewane przy pomocy tych samych urządzeń, które w sezonie letnim chronią nas przed nadmiernym ciepłem. 

Tanie ogrzewanie domu: Zalety klimatyzatorów dwufunkcyjnych 

Odpowiedzią na pytanie, czym najtaniej ogrzać dom i czy może to być tania klimatyzacja. Dotyczy to w szczególności nieruchomości niezależnych energetycznie, które dzięki generowaniu prądu z promieniowania słonecznego korzystają z darmowej energii elektrycznej. Dodatkowym atutem przemawiającym za wyborem klimatyzacji do ogrzewania nieruchomości jest aspekt środowiskowy. Klimatyzatory są o wiele bardziej ekologiczne niż tradycyjne ogrzewanie. Nie wydzielają spalin ani pyłów, a za sprawą nałożonych na branżę norm w sprzedaży w krótce będą wyłącznie modele wykorzystujące czynnik chłodniczy R32. Czynnik R32 jest gazem jednoskładnikowym, który gwarantuje bardziej wydajną pracę urządzenia i może być wielokrotnie używany. 

Klimatyzacja do ogrzewania to także estetyczne i łatwe  w obsłudze rozwiązanie, które przekłada się na wyższy standard wnętrz. Nowoczesne klimatyzatory są ponadto wyposażone w zaawansowane systemy filtracyjne, które są w stanie oczyścić powietrze nawiewane do pomieszczenia z zanieczyszczeń stałych, niebezpiecznych wirusów i bakterii.