Jakie filtry są w klimatyzatorze?

Jakie filtry są w klimatyzatorze?

Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się i wychładzaniem pomieszczeń, jednocześnie dbając o jakość powietrza wewnątrz. Jednym z najważniejszych parametrów decydujących o jakości powietrza jest jego czystość. W celu zapewnienia jak najwyższego poziomu czystości powietrza klimatyzatory wyposażane są w szereg filtrów. Jakie filtry są w klimatyzatorze? 

Zanim odpowiemy na to pytanie, skupmy się na najczęściej występujących zanieczyszczeniach w powietrzu. To przede wszystkim zanieczyszczenia stałe pochodzenia cywilizacyjnego i biologicznego. Do tego dochodzą cząsteczki zapachowe, wirusy i bakterie, które nie tylko wpływają na komfort użytkowania klimatyzowanego pomieszczenia, ale również na nasze zdrowie. 

Filtry w klimatyzatorze: Jakie? 

Obecnie standardem jest wyposażenie klimatyzatorów w filtry powietrza. Ich zadaniem jest ochrona wymiennika parownika przed zaleganiem kurzu na lamelkach, a równocześnie zapewnienie użytkownikom klimatyzacji bezpieczeństwa i komfortu. Obok podstawowych filtrów w urządzeniach klimatyzacyjnych montowane są także filtry specjalistyczne, których zadaniem jest oczyszczanie i uzdatnianie nawiewanego powietrza. 

To przede wszystkim:

    • filtry z jonami srebra: jony srebra są nieocenione w walce z bakteriami i wirusami, nie tylko je skutecznie zwalczają, ale co ważne przyciągają je od siebie, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniu jest dokładnie oczyszczone i wolne od szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów; 
    • filtry Katechinowe: zielona herbata ma właściwości utleniające i sterylizujące, dlatego też uważa się, że filtry pozyskiwane z zielonej herbaty są skuteczne w neutralizacji groźnych bakterii i wirusów, a nawet dymu papierosowego;
  • filtry Fotokatalityczne: filtry tego typu najczęściej spotyka się w klimatyzatorach przemysłowych dedykowanych potrzebom laboratoriów chemicznych i zakładów przemysłowych, swoją popularność w tych zastosowaniach zawdzięcza skutecznemu zwalczaniu bakterii i szkodliwych tlenków azotu oraz neutralizacji działania unoszącego się w powietrzu zapachu kwasu octowego, formaldehydu oraz amoniaku;
  • filtry z aktywnym węglem: aktywny węgiel jest powszechnie znany ze swoich właściwości, skutecznie usuwa z powietrza groźne dla zdrowia związki chemiczne, a także pyłki i kurz; 
  • filtry antybakteryjne: filtry bakteryjne są zaopatrzone w substancje bakteriobójcze, dzięki temu skutecznie spowalniają metabolizm bakterii, co obniża ich zdolność do regeneracji i namnażania się. 

Klimatyzator a filtr: Jaki wybrać? 

Standardem w nowoczesnych urządzeniach klimatyzacyjnych są filtry z aktywnym tlenem i filtry antybakteryjne. Producenci coraz częściej stosują także filtry z jonami srebra. Na liście stosowanych rozwiązań znajdziemy również jonizatory powietrza. Jonizator to aktywny filtr elektrostatyczny. 

Wybierając klimatyzator z pewnością warto zapoznać się z dostępnymi systemami filtracji powietrza. Jakość filtracji ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, dlatego powinna być na jak najwyższym poziomie. 

Oferujemy klimatyzacje do domu i klimatyzacje do biura.