Klimatyzacja a wentylacja – jaka jest różnica?

Klimatyzacja a wentylacja – jaka jest różnica?

Znalezienie odpowiedniego rozwiązania, które zapewni doskonałą jakość powietrza i odpowiednią temperaturę czy to w domu, czy w pracy nie jest prostym zadaniem. Wiele osób zwraca uwagę na klimatyzację i wentylację. Pytanie, co wybrać? Różnice między wentylacją a klimatyzacją, często powodują zamieszanie. Wielu używa nazw obu z nich zamiennie. Zły wybór może mieć duży wpływ na codzienny komfort domowników lub pracowników firmy, dlatego zrozumienie różnicy na tym wczesnym etapie jest niezbędne. Jako specjaliści od montażu i serwisu klimatyzacji oraz wentylacji spieszymy z wyjaśnieniami najważniejszych różnic. 

Klimatyzacja

Główna różnica między klimatyzacją a wentylacją polega na tym, że w większości przypadków to pierwsze rozwiązanie nie korzysta z zewnętrznego źródła. Zamiast tego klimatyzacja pobiera powietrze znajdujące się już w pomieszczeniu, aby je ogrzać lub schłodzić, w zależności od ustawień. Następnie zwraca powietrze z powrotem do pomieszczenia. Będzie to powtarzane, dopóki klimatyzator nie osiągnie oczekiwanego przez użytkownika efektu. 

Oznacza to, że szkodliwe toksyny, pyłki lub inne zanieczyszczenia powietrza nie muszą być usuwane z powietrza. Klimatyzacja jest powszechnie stosowana w budynkach z małą ilością okien lub bez okien, na przykład w sklepie lub restauracji. Warto jednak podkreślić, że dzisiejsza technologia pozwala tworzyć klimatyzatory, które nie tylko schładzają lub podgrzewają powietrze, ale również je oczyszczają. 

Wentylacja

System wentylacji działa w celu oczyszczenia powietrza w przestrzeni, w której został zamontowany klimatyzator. Powietrze pochodzi z zewnątrz, miesza się z powietrzem w pomieszczeniu i jednocześnie je usuwa. Jest to inny cykl ekstrakcji i wymiany. W przypadku miejsc pracy z zanieczyszczeniami powietrza czy silnymi zapachami jest to idealna konfiguracja, ponieważ umożliwia lepszy ogólny przepływ powietrza. Nie zmienia to jednak faktu, że wielu chętnie wykorzystuje wentylację we własnym domu. 

Prawdziwą zaletą wentylacji jest to, że ogólna jakość powietrza w pomieszczeniu znacznie się poprawia. Prowadzi do zdrowszego, bardziej produktywnego spędzania czasu w obiekcie. Wraz z wprowadzeniem systemu wentylacji nawet właściciele wielu firm zauważa pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie i morale pracowników.

Klimatyzacja a wentylacja – różnice 

Przyglądając się działaniu obu tych rozwiązań, możemy wysnuć jasny wniosek, że najważniejsza różnica pomiędzy nimi dotyczy zastosowania. Rolą klimatyzatorów jest obniżenie lub podwyższenie temperatury panującej w pomieszczeniu. Wentylator z kolei odpowiada za wymianę powietrza w pomieszczeniach celem jego uzdatniania.