Czym jest rekuperacja? Czy warto się na nią decydować posiadając wentylację mechaniczną?

Producenci systemów wentylacji mechanicznej coraz częściej posługują się określeniem „rekuperacja” w odniesieniu do wszystkich oferowanych centrali wentylacyjnych wentylacji mechanicznej. Jest to nieco mylące, zwłaszcza z perspektywy klientów, którzy posiadają już wentylację mechaniczną w swoich domach, ale nie korzystają z funkcji oferowanych przez rekuperatory. Czy jest więc rekuperacja? Czy warto zainstalować rekuperator?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Nowoczesne, szczelne i energooszczędne budownictwo nie sprzyja efektywnej pracy wentylacji grawitacyjnej. Dlatego coraz częściej rezygnujemy z najprostszego systemu wentylacji domów na rzecz wentylacji mechanicznej, która umożliwia stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach niezależnie do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Wraz z pojawieniem się na rynku centrali wentylacji mechanicznej w sprzedaży pojawiły się rekuperatory – wymienniki ciepła, których zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczenia i przekazywanie go do powietrza nawiewanego. Początkowo rekuperacja była traktowana jako dodatek do wentylacji mechanicznej, obecnie coraz częściej oferuje się inwestorom rekuperację, a więc wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Czy warto się na nią zdecydować?

Rekuperacja a zastany system wentylacji obiektu

Jeśli do tej pory korzystamy z wentylacji grawitacyjnej, montaż rekuperacji będzie się wiązał z koniecznością zaprojektowania i wykonania całej instalacji wentylacyjnej. Jeśli natomiast korzystamy już z wentylacji mechanicznej, montaż rekuperatora może się ograniczyć do zainstalowania komponentu w użytkowanej w budynku centrali wentylacyjnej. W obydwu przypadkach po zamontowaniu rekuperacji zaobserwujemy znaczący spadek kosztów ogrzewania nieruchomości. W porównaniu do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej rekuperacja pozwala wygenerować oszczędności energii nawet na poziomie 50%. Jest to więc inwestycja, która szybko się zwraca. Dodatkowym atutem korzystania z rekuperacji jest świeże i czyste powietrze w pomieszczeniu o stałym poziomie temperatury i wilgotności niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych na zewnątrz.