Serwis klimatyzacji – jak często należy robić przeglądy?

Serwis klimatyzacji – jak często należy robić przeglądy?

Warunkiem prawidłowego działania klimatyzacji w mieszkaniu, domu czy biurze jest odpowiedni dobór komponentów oraz regularne serwisowanie instalacji. Nieserwisowana klimatyzacja może być źródłem niebezpiecznych dla zdrowia lub życia użytkowników pomieszczeń bakterii, wirusów i grzybów. Dodatkowo, z czasem może się okazać nieefektywna ze względu na ubytki czynnika chłodniczego. Dlatego w celu zapewnienia komfortowych i bezpiecznych warunków do pracy i odpoczynku producenci klimatyzatorów zalecają regularne przeprowadzanie kontroli technicznych i serwisowych eksploatowanych komponentów klimatyzacji.

Jak często przeprowadzać serwis?

W przypadku klimatyzatorów pracujących w obiektach mieszkalnych i biurowych przeglądy serwisowe zaleca się przeprowadzać dwa razy w roku – najlepiej w porze jesienno-zimowej oraz zimowo-wiosennej. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasza klimatyzacja jest sprawna i bezpieczna oraz gotowa do kolejnego sezonu. Przeglądy klimatyzacji po sezonie letnim powinny być obowiązkowe wszędzie tam, gdzie zimą klimatyzator jest wykorzystywany do dogrzewania pomieszczeń.

Jak powinna wyglądać usługa serwisowa?

Serwis klimatyzacji to bardzo obszerna usługa, na którą składają się:

  • kontrola stanu komponentów,
  • kontrola stanu czynnika chłodniczego,
  • kontrola stanu smarowania komponentów wymagających smarowania,
  • czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji.

W przypadku instalacji, w których chłodne powietrze rozprowadzane jest w pomieszczeniach za pomocą sztywnych kanałów klimatyzacyjnych bardzo ważnym elementem profesjonalnego serwisu jest ocena stanu tych kanałów oraz ich czyszczenie. Podobnie jak klimatyzatory ścienne kanały klimatyzacyjne oczyszcza się z zanieczyszczeń fizycznych, a także grzybów, bakterii i wirusów.

Regularnie przeprowadzany serwis klimatyzacji gwarantuje długą, bezawaryjną pracę jednostki, a także bezpieczeństwo w pomieszczeniu. W domach, w których klimatyzacja jest użytkowana przez alergików, małe dzieci i seniorów przeglądy i czyszczenie klimatyzacji zaleca się przeprowadzać częściej niż dwa razy w roku.