Czym jest rekuperacja? Czy warto się na nią decydować posiadając wentylację mechaniczną?

Czym jest rekuperacja? Czy warto się na nią decydować posiadając wentylację mechaniczną?

Producenci systemów wentylacji mechanicznej coraz częściej posługują się określeniem „rekuperacja” w odniesieniu do wszystkich oferowanych centrali wentylacyjnych wentylacji mechanicznej. Jest to nieco mylące, zwłaszcza z perspektywy klientów, którzy posiadają już wentylację mechaniczną w swoich domach, ale nie korzystają z funkcji oferowanych przez rekuperatory. Czy jest więc rekuperacja? Czy warto zainstalować rekuperator?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Nowoczesne, szczelne i energooszczędne budownictwo nie sprzyja efektywnej pracy wentylacji grawitacyjnej. Dlatego coraz częściej rezygnujemy z najprostszego systemu wentylacji domów na rzecz wentylacji mechanicznej, która umożliwia stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach niezależnie do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Wraz z pojawieniem się na rynku centrali wentylacji mechanicznej w sprzedaży pojawiły się rekuperatory – wymienniki ciepła, których zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczenia i przekazywanie go do powietrza nawiewanego. Początkowo rekuperacja była traktowana jako dodatek do wentylacji mechanicznej, obecnie coraz częściej oferuje się inwestorom rekuperację, a więc wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Czy warto się na nią zdecydować?

Rekuperacja a zastany system wentylacji obiektu

Jeśli do tej pory korzystamy z wentylacji grawitacyjnej, montaż rekuperacji będzie się wiązał z koniecznością zaprojektowania i wykonania całej instalacji wentylacyjnej. Jeśli natomiast korzystamy już z wentylacji mechanicznej, montaż rekuperatora może się ograniczyć do zainstalowania komponentu w użytkowanej w budynku centrali wentylacyjnej. W obydwu przypadkach po zamontowaniu rekuperacji zaobserwujemy znaczący spadek kosztów ogrzewania nieruchomości. W porównaniu do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej rekuperacja pozwala wygenerować oszczędności energii nawet na poziomie 50%. Jest to więc inwestycja, która szybko się zwraca. Dodatkowym atutem korzystania z rekuperacji jest świeże i czyste powietrze w pomieszczeniu o stałym poziomie temperatury i wilgotności niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych na zewnątrz.