Ile kosztuje rekuperacja?
To pytanie zadaje liczne grono inwestorów, jednak nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Ostateczny koszt jest bowiem zależny od mnóstwa czynników, takich jak przede wszystkim jakość rekuperatora, całej instalacji i zastosowanych rozwiązań. Ogromny wpływ na ostateczną kwotę ma także montaż. A na koszt montażu rekuperacji składa się:
- model, moc i jakość rekuperatora,
- rodzaj instalacji; to z jakiego materiału i jakiej jakości tworzywa została wykonana,
- długość i stopień skomplikowania instalacji, w tym kanałów czy przewodów wentylacyjnych,
- rodzaj wykonanych usług z zakresu montażu i ich jakość,
- dodatkowe wyposażenie instalacji, np. gruntowny wymiennik ciepła czy nowoczesne i zaawansowane metody oczyszczania nawiewanego powietrza.
Ile orientacyjnie kosztuje rekuperacja? Inwestorzy muszą się liczyć z faktem, że planując montaż energooszczędnej rekuperacji muszą na ten cel przeznaczyć od około 25 tys. zł. Warto pamiętać jednak, że wycena systemu powinna być w zawsze wykonana indywidualnie. Kwota ta obejmuje przygotowanie projektu, kompleksowy montaż, wysoko energooszczędny rekuperator, instalację i uruchomienie.
Jeśli koszt wydaje się zbyt niski, przed podjęciem decyzji o wyborze danego rozwiązania, warto zweryfikować kilka istotnych kwestii, takich jak między innymi doświadczenie instalatora w projektowaniu i montowaniu rekuperacji, zakres usług serwisowych i możliwość otrzymania gwarancji na zainstalowany system. Od tych czynników zależy czy rekuperacja będzie cicha i bezawaryjna, czy optymalnie wentyluje wszystkie pomieszczenia a oszczędności na ogrzewaniu będą maksymalne.
Ile kosztuje rekuperacja i jej montaż?
Jakie elementy mają wpływ na finalny koszt montażu rekuperacji? Najważniejsze z nich to:
- rodzaj instalacji; wyróżnia się dwa: stalowe o dużych średnicach lub nowoczesne polietylenowe, z możliwością schowania ich w posadzkach,
- rodzaj rekuperatora,
- dobór dodatkowych urządzeń współpracujących,
- rodzaj sterownika.
Decydując się na rekuperację, warto pamiętać także o kosztach, które związane są z samym jej użytkowaniem i eksploatacją. Wśród takich opłat znajdują się m.in. przeglądy serwisowe (raz w roku należy przeprowadzić serwis rekuperacji), regularna wymiana filtrów czy czyszczenie instalacji rekuperacji.