Jaki klimatyzator na 40m2 wybrać?

Jaki klimatyzator na 40m2 wybrać?

Na klimatyzację decyduje się coraz więcej osób i nic w tym dziwnego, bowiem jak pokazują raporty pogodowe, średnia temperatura roczna w naszym kraju cały czas wzrasta, a fale upałów dokuczają nam już co roku od kilku lat. Klimatyzacja nawet w mieszkaniu o niewielkim metrażu przynosi pożądane wytchnienie od wysokich temperatur i komfort termiczny.

Klimatyzator to inwestycja na lata. Dlatego też, szukając najlepszej klimatyzacji na 40m2 warto przede wszystkim zastanowić się jakie mamy oczekiwania i na jakich funkcjach nam zależy, a także przeanalizować swoje potrzeby, a co najważniejsze – dostępny budżet.

Najistotniejsze kryteria wyboru, na które należy zwrócić uwagę to:

  1. Rodzaj klimatyzatora

Ci, którzy poszukują klimatyzacji do mieszkania lub pomieszczenia o wielkości 40m2 mają do wyboru dwa rodzaje klimatyzatorów:

  • przenośne – sprawdzają się szczególnie w przypadkach, kiedy dane mieszkanie lub przestrzeń jest wynajmowana i niewskazane lub niedozwolone są jakiekolwiek ingerencje w budynek. Klimatyzatory przenośne to rozwiązania, które nie wymagają montażu jednostek na ścianie, a jedynie postawienia w wybranym miejscu, podłączenia do prądu i odprowadzenia zewnętrznej rury przez okno lub balkon. Przenośna klimatyzacja nie jest maksymalnie wydajnym systemem, lecz na tak niewielkiej przestrzeni jak 40m2 na pewno skutecznie się sprawdzi obniżając temperaturę o kilka stopni,
  • stacjonarne typu split – to rozwiązania dedykowane do mieszkań lub powierzchni własnościowych oraz tych, w których zarządca budynku wyrazi zgodę na montaż. Klimatyzacja stacjonarna składa się z dwóch podzespołów – zewnętrznego i wewnętrznego. Ta pierwsza instalowana jest na zewnątrz budynku, najczęściej na ścianie elewacji czy balkonie. Druga natomiast jest wewnątrz danego pomieszczenia.
  1. Moc i wydajność klimatyzatora

Klimatyzator na 40m2 nie powinien mieć zbyt małej mocy, bowiem nie będzie zapewniał pożądanej skuteczności. Najbardziej wydajnym urządzeniem, które zapewni odczuwalne efekty chłodzenia, będzie klimatyzacja o mocy nie mniejszej niż 4kW. Dużo jednak zależy od tego czy, np. budynek jest ocieplony a okna szczelne, dlatego w tej kwestii warto skonsultować się ze specjalistami.

  1. Głośność pracy

To istotne kryterium szczególnie wtedy, kiedy klimatyzator znajduje się w pomieszczeniu w którym śpimy. Obecnie oferowane nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w takie funkcje jak tryb nocny. Warto zwrócić uwagę na ten parametr i wybrać taki klimatyzator, który nie zakłóci spokojnego odpoczynku i snu.