Jak ukryć klimatyzator na balkonie?

Jak ukryć klimatyzator na balkonie?

Instalacja klimatyzacji na balkonach to rozwiązanie często wybierane przez użytkowników urządzeń stacjonarnych typu split. Klimatyzatory stacjonarne to bowiem dwie jednostki – wewnętrzna, montowana w danym pomieszczeniu, które chcemy schłodzić oraz zewnętrzna, czyli ta odprowadzająca ciepłe powietrze.

Montaż klimatyzatora na balkonie

Już podczas składania wniosku o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku, nierzadko wymagane jest przedstawienie szkicu, informującego o planowanej lokalizacji zewnętrznego podzespołu. Umiejscowienie klimatyzatora to kwestia istotna nie tylko w przypadku właścicieli mieszkań, lecz również domów. Ostateczna decyzja znacznie wpłynie bowiem na finalną estetykę danej przestrzeni, a także funkcje użytkowe urządzenia.

Przyszli użytkownicy mają do wyboru dwa miejsca montażu na balkonie, tj. umiejscowienie jednostki zewnętrznej na elewacji lub na posadzce. W przypadku wyboru pierwszej opcji, warto wybrać takie miejsce, w którym klimatyzator nie będzie obniżał walorów użytkowych danego balkonu. Chodzi tu o kwestie, takie jak m.in. wysokość zawieszenia. Warto również pamiętać o tym, by lokalizacja klimatyzacji instalowanej w bloku spełniała wytyczne spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Sposoby na zamaskowanie klimatyzacji na balkonie

Istnieje kilka możliwych sposobów na to, by skutecznie wkomponować klimatyzator w otoczenie balkonu. Jedną z możliwych opcji na ukrycie urządzenie jest jego osłona. Nie zaleca się zakrywania klimatyzatora roślinami czy pnączami, gdyż generowane ciepłe powietrze będzie wywierało na nie negatywny wpływ. Warto zdecydować się na znacznie bardziej funkcjonalne rozwiązania, takie jak drewniana obudowa, która posłuży jako ozdoba, a jednocześnie również jako stolik, ławeczka czy półka. Można również zamontować klimatyzator w szafie, jednak należy wiedzieć, że musi być ona całkowicie ażurowa i gwarantować swobodny przepływ powietrza z wentylatora.

Zamaskowanie klimatyzatora na balkonie nie musi przybierać formy drewnianej obudowy. W sklepach znaleźć można także specjalnie dedykowane maskownice, wykonane np. z blachy, o różnorodnych wzorach i wykończeniach. To pozwala w pełni dopasować dany element do otoczenia balkonu i zapewnia niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Zaletą maskownic jest fakt, że mogą być zastosowane zarówno w przypadku montażu jednostki na elewacji, jak i również na podłodze. Wszystko zależy jednak od konkretnego modelu klimatyzatora, dlatego też przed ostatecznym wyborem sposobu ukrycia go na balkonie, warto skonsultować się ze specjalistą.