Klimatyzator z funkcją grzania: Jak to działa? Na co zwrócić uwagę?
Klimatyzator w domu to już pewnego rodzaju standard. W upalne dni urządzenie skutecznie obniża temperaturę w pomieszczeniach, co w sposób bezpośredni przekłada się na komfort pracy i odpoczynku. Przydatność klimatyzatorów nie kończy się wraz z końcem lata. Klimatyzator z funkcją grzania dba komfort cieplny w pomieszczeniach w miesiącach przejściowych – jesienią i wiosną, a także podczas lekkiej zimy.
Klimatyzator do grzania może być stosowany jako alternatywa dla tradycyjnych instalacji grzewczych lub urządzenie dedykowane do dogrzewania wnętrz. Wszystko zależy od metrażu pomieszczenia oraz jego przeznaczenia, a także zastosowanych podczas budowy obiektu technologii. W przypadku tradycyjnego budownictwa mieszkalnego klimatyzator z funkcją grzania może się okazać niewystarczający do zapewnienia optymalnej temperatury podczas srogiej zimy. W domu pasywnym ogrzewanie za pomocą klimatyzatora będzie wydajne nawet wówczas, gdy temperatura powietrza na zewnątrz osiągnie poziom – 150C.
Klimatyzator do grzania: Ile zużywa energii?
Do niedawna wykorzystanie klimatyzatora do ogrzewania pomieszczeń postrzegane było jako nieopłacalne. Wynikało to ze stosunkowo wysokiego poboru prądu oraz kosztów jego uzyskania. Obecnie, w domie domowych instalacji fotowoltaicznych ogrzewanie pomieszczeń przy użyciu klimatyzatorów z funkcją grzania jest praktycznie bezkosztowe. Nie oznacza to jednak, że klimatyzator do grzania opłaca się wyłącznie w obiektach zasilanych własną instalacją fotowoltaiczną. O zużyciu prądu decyduje klasa urządzenia. Wybierając nowoczesne klimatyzatory energooszczędne możemy korzystać z funkcji grzania i chłodzenia bez obaw o wysokie rachunki.
Jak działa klimatyzator do grzania?
Klimatyzator do grzania jest najbardziej wydajny w okresie przejściowym – wczesną wiosną i późną jesienią, a także podczas chłodniejszych letnich dni. Urządzenie podnosi temperaturę powietrza w pomieszczeniu do komfortowej dla użytkowników wartości. Klimatyzatory nowej generacji skutecznie podnoszą temperaturę nawet wówczas, gdy na zewnątrz panuje temperatura ujemna.
Klimatyzator z funkcją grzania to zazwyczaj urządzenie typu split. Instalacja składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna jest montowana w klimatyzowanym pomieszczeniu, podczas gdy jednostka zewnętrzna znajduje się na zewnątrz budynku.
W tym miejscu na uwagę zasługuje fakt, iż funkcje grzania i chłodzenia to nie jedyne funkcje nowoczesnych klimatyzatorów. Urządzenia klimatyzacyjne są wyposażone w filtry, które dbają o jakość powietrza w pomieszczeniach. W czasie pracy klimatyzator może również utrzymywać najbardziej optymalną dla komfortu człowieka wilgotność powietrza.