Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?
Wentylacja grawitacyjna to najprostszy, a zarazem najstarszy sposób wymiany powietrza w budynkach, który wykorzystuje właściwości ciepłego powietrza do jego usuwania z górnych partii pomieszczeń na zewnątrz. Dzięki różnicy ciśnień, która powstaje w kominie wentylacyjnym przy spełnieniu określonych warunków atmosferycznych wytwarza się ciąg powietrza, za sprawą którego powietrze jest wyciągane kanałem grawitacyjnym przez komin do góry. Jednocześnie przez nieszczelności w konstrukcji budynku do pomieszczeń nawiewane jest świeże powietrze z zewnątrz. W systemie wentylacji grawitacyjnej powietrze nawiewane do środka nie jest ani filtrowane, ani podgrzewane, a prawidłowa cyrkulacja powietrza w obiekcie jest całkowicie uzależniona od warunków atmosferycznych. W praktyce oznacza to, że zużyte powietrze nie zawsze wywiewane jest z pomieszczenia z częstotliwością umożliwiającą zapewnienie komfortowych warunków do pracy czy odpoczynku.
Wentylacja grawitacyjna a nowoczesne budownictwo mieszkaniowe i komercyjne
Nowoczesne, szczelne i energooszczędne budownictwo nie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu wentylacji grawitacyjnej, dlatego inwestorzy coraz częściej sięgają po systemy hybrydowe lub wentylację mechaniczną. Główną zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość precyzyjnego zarządzania obiegiem powietrza w pomieszczeniach, które jest dodatkowo filtrowane, dzięki czemu jest wolne od rozmaitych cząstek stałych, alergenów, wirusów i szkodliwych dla naszego zdrowia bakterii – poziom filtracji powietrza nawiewanego każdorazowo zależy do rodzaju filtrów zastosowanych w centrali wentylacyjnej. Dodatkową zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość obniżenia o blisko 50% kosztów ogrzewania pomieszczeń w porównaniu z tymi wentylowanymi grawitacyjnie. Możliwość tę daje wentylacja z rekuperacją, a więc wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która przekazuje ciepło odzyskane z powietrza wywiewanego z pomieszczenia do powietrza nawiewanego, jednocześnie dbając o jego odpowiednią wilgotność.
Ze względu na wysoką sprawność i energooszczędność wentylacja mechaniczna jest coraz częściej stosowana nie tylko w budownictwie komercyjnym, ale również budownictwie mieszkaniowym.